Mauritius Adasında Romantik Tatil

Mauritius Adasında Romantik Tatil

Mauritius Adasında Romantik Tatil isteyenler için güzel bir okumalık hazırladık.

Mauritius, olağanüstü doğal güzelliği ve rahat, sakin yaşam biçimiyle dünyanın en romantik tatil yerlerinden biridir. Sizin için mükemmel bir tatil, doğal ortamı bozulmamış bir plajda eşinizle güneşlenmek, tropik bir lagünün sıcak sularında yelken kullanmak, mercanlar eşliğinde dalış yapmak, açık denizlerde balığa çıkmak, geleneksel pazarlardan ve özel butiklerden alışveriş yapmak, zarif bir restoranda güzel ve romantik yemekler yemek veya dünyanın en güzel adalarından birinde her şeyden uzakta dinlenmek ise, Mauritius’ta bu aradıklarınızın tümünü bulabileceğinize eminiz.

Mauritius’u keşfet!
Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Port Louis’dir. Mauritius adası 330 km uzunluğundaki muhteşem kumsalı, mercan kayalıkları, dağları, yemyeşil bitki örtüsü ile dünya üzerindeki cennetlerden bir tanesi.

Turizmin en yoğun olduğu yerleşim kuzeydeki Grand Baie. Otellerin, plajların ve eğlence yerlerinin çoğu burada. Doğu sahilinde lüks oteller ve güzel beyaz kumlu plajlar bulunurken, batıdaki sakin plajlar ise ailelere hitap ediyor. Adanın en güney kesiminde vahşi bir doğa var. Bu kısımda bazı noktalarda konaklama tesisleri bulunabiliyor ayrıca kayalıklar arasında minik plajlar, surf için uygun sular ve denize bakan tepelerde yürüyüş olanakları da var. Vahşi doğasıyla ve bakirliğiyle güney kısmı da kesinlikle adanın en ilginç bölgelerinden.
  

İklim
Yarı tropikal bir iklim görülen ada genelinde yıllık sıcaklık ortalamaları kıyı kesimlerinde 23,3°C, yaylalar da ise 19,4°C düzeyindedir. Ada güney yarımkürede yer alması nedeniyle kuzey yarımküre ülkelerine göre mevsimleri tam tersi yaşamaktadır. Kış aylarının yaşandığı Haziran-Kasım döneminde kurak bir süreç geçiren ada, yaz aylarının yaşandığı Aralık-Nisan döneminde ise en yağışlı dönem yaşanmaktadır. Rodrigues adasında iklim merkez adaya göre daha keskin yaşanabilmekte olup, yıllık sıcaklık ortalamaları yazın 29°C-33°C arasında, kışın ise 14°C-18°C arasında gözlemlenmektedir. Mevsimsel değişimlerin çok az hissedildiği adada, ılımlı bir deniz iklimi hüküm sürüyor. Adada sıcaklık tüm yıl boyunca 24 ile 30 derece arasında değişiyor.

Ulaşım
Mauritius Havaalanı başkent Port Louis’e 48 km uzaklıktaki Sir Seewoosagur Ramgoolam’dır.İstanbuldan Mauritius’a ulaşım için Air France Paris aktarmalı veya Emirates Dubai aktarmalı gidebilirsiniz. Mauritius’a uçakla gidiş 14 – 18 saat sürmektedir. Bu süreye aktarma şehrindeki beklemeler dahil değildir. En ucuz uçak bileti bulunabilen ay Haziran.

Unutmadan söyleyelim, Mauritius Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Ama eğer Dubai aktarmalı uçuyorsanız Dubai transit vizesine ihtiyacınız olacaktır.
SSR Airport (Plaisance) Mauritius

Gezilecek yerler
Sizin için gezebileceğiniz bir kaç mekan önerimiz var: Mükemmel golf sahaları, içinde 500 tür bitki, ağaç  ve dev zambaklar bulunan Pampelmousses Botanik Bahçeleri; pırıltıları bir gece yaşamı ve harika alışveriş imkanları sunan, Hint Okyanusu’nun St. Tropez’i olarak bilinen Grande Baie; büyüleyici model gemi fabrikası ile adanın merkezinde yer alan Curepipe; sönmüş bir volkanın krateri olan Trou aux Cerfs; ormanla kaplı engebeli dağ arazisi Black River Gorges Milli Parkı; ilginç pazar yeri ve büyüleyici Deniz Müzesi ile Fransız koloni döneminin başkenti Mahebourg.

Aktiviteler
Tatil köylerinin birçoğunda, yeni başlayanlardan, gece dalış yapmak isteyenlere kadar her seviyeden dalgıca birçok dilde eğitim ve hizmet veren, tamamı profesyonel ekipler tarafından yönetilen dalış okulları bulunmaktadır. Dalmanın dışında ben başka deniz aktiviteleri yapmak istiyorum diyorsanız işte size bir kaç öneri: Rüzgar sörfü, cam tabanlı botlar ve katamaran ile billur gibi deniz seyri ve su kayağı. Ayrıca macera tutkunları için, dağcılıktan, arazi araçlarıyla adanın iç kısımlarının muhteşem manzaralarını keşfetmeye kadar değişen çeşitli etkinlikler de bulunuyor.

Alışveriş
İster Port Louis’in yenilenen Caudan liman bölgesini, isterseniz büyük ilgi gören Sunset Bulvar ve Grand Baie’deki Ticaret Merkezi’ni ya da Mahebourg veya Curepipe’deki daha geleneksel marketleri seçin, Mauritius’ta alışveriş yapmaktan büyük bir keyif alacaksınız. Alınacak iyi ürünler arasında geleneksel Mauritius el işleri, model gemileri, tahta oymalar, tekstil ürünleri, elbiseler, yapraklardan yapılmış çeşitli sepetler ve el çantaları ve cam eşyalar yer alıyor.

Yeme-İçme
Yüzyıllar boyunca Hollanda, Fransa ve İngiltere’nin sırayla hüküm sürdüğü topraklar bugün dünyanın en zengin etnik mutfağına sahip. Yemeklerde en sık kullanılan malzemeler domates, soğan, zencefil, sarımsak ve acı biber. Geleneksel tatlar ise köri ve rougaille adı verilen ev yapımı çeşniler. Adanın büyük bir kısmını kaplayan şeker kamışları yerel tatlıların vazgeçilmezlerinden. Restaurant ve Barlarda yemek kalitesi çok yüksektir. Adaya özgün yemekler içinde camarons (tatlı su karidesi) acı sos ile servis yapılır, creole usulu balık, şili soslu taze ananas ve değişik baharatlarla sunulan pilav başta gelir. Geleneksel içki ise Rom ve Biradır. Ama bunun dışında kaliteli ithal şaraplarda göze çarpar. Ayrıca badem özlü bir içki olan Alouda ve soğutulmuş Hindistan cevizi sütü de çok rağbet görmektedir. Otel ve restaurantlarda genelde bahşiş oranları % 10 civarındadır.

Şimdi de sıra size romantik tatilinizde gitmeniz için önereceğimiz restoranlara geldi:

  1. Le Cafe Des Arts (Trou d’eau Douce)
  2. Escale Creole (Moka)
  3. Le Off (Grand Baie)
  4. Cabane du Filao (Pointe Aux Piments)
  5. Chateau Mon Desir ( Balaclava)

   

Gece hayatı
Mauritius gece hayatı ve eğlence bakımından renkli bir adadır. Gece kulüpleri akşam açılıp sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden partiler düzenlemektedir. Mauritius gece hayatı ve eğlence başlamadan önce tatilciler gündüz denizde stres atmaktadır. Güneşin batmasıyla başlayan Beach partiler, dolunay partileriyle sabahın ilk ışıkları görünür. Mauritius gece hayatının dansı ise Sega dansıdır. Sega dansı aşk ve romantizmden kesitler sunmaktadır. Mauritius’a giderseniz Sega dansı öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bölgeler
Grand Baie

Bel Ombre

Belle Mare

Balaclava

Grand Gaube